معرفی کتاب کاربردی "ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم"

نویسنده: تینا سیلیگ

کتاب “ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستم” نوشته ی تینا سیلیگ (2009) از اساتید دانشگاه استنفورد یکی از کتاب های معروف و شناخته شده در زمینه ی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی است.

در این کتاب اشاره می شود که زمینه ی تحصیلی و تخصصی قرار نیست حتما با یکدیگر منطبق و حتی نزدیک باشند. بخش قابل توجهی از نکات مطرح شده در این کتاب، داستانی از تجربیات سیلیگ و روش تدریس او برای انتقال مفاهیم و الگوهای فکری به دانشجویان است. آن چه که این کتاب را متمایز از سایر محتویات کارآفرینی می کند، اشاره هایی به شیوه ی آموزشی نویسنده ی این کتاب و همکارانش در حوزه ی خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی است. هم چنین در این کتاب به داستان ها و نکاتی از دنیای کسب و کار اشاره شده است.

علاوه بر این، در این کتاب تمریناتی عملی همچون کیف پول مطرح شده است تا این واقعیت را روشن سازد که پیدا کردن مشکل یا ایده هایی برای بهبود، کار دشواری نیست و هریک از ما تعدادی از این فرصت ه را به صورت روزمره در جیب خود جابجا می کنیم. در تمرین کیف پول از شرکت کنندگان کارگاه خواسته می شود تا کیف پول خود را بردارند و از زوایه ای جدید به آن نگاه کنند. هر کس باید توضیح دهد که از کیفش چه استفاده هایی می کند و چه چیزهایی در آن قرار می دهد. آن ها همچنین باید توضیح دهند که کدام ویژگی کیف پول خود را دوست دارند و از کدامیک از ویژگی هایش متنفر هستند. جالب اینجاست که هرکس بالاخره با کیف پولش مشکلاتی را دارد و فکر می کند که می شد بهتر آن را طراحی کرد.

در ادامه، شرکت کنندگان با کاغذ، قیچی و چسب، کیف های پیشنهادی خود را طراحی می کنند و می کوشند تا با یکدیگر در طراحی یک کیف بهتر رقابت کنند.

کتاب “ای کاش وقتی بیست ساله بودم می دانستمwhat I wish I knew when I was 20 توسط محمد رضا آل یاسین ترجمه و توسط انتشارات هامون چاپ شده است. خواندن این کتاب به همه ی علاقه مندان خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی توصیه می شود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × پنج =